מחלקים את המעגל/ח' שהתלמידים ישובים בו לשניים ויוצרים חצאי מעגל אחד מול השני כאשר המסך נמצא ביניהם.

חשוב לעבור טוב על המצגת ולשלוט כך על הזמן בלדעת על מה להתעכב ועל מה אפשר אפילו לוותר. לא לוותר את השקופית האחרונה בכל מקרה.

מקריאים כל פעם משפט טיזר אחר מתוך המצגת כאשר כל אחד מחברי הכיתה צריך לבחור איפה הוא ממקם את עצמו – צד אחד של הכיתה זה "מסכים/ה" בצד השני "לא מסכים/ה" – לפי החצים המופיעים בשקופיות.

בתום החלוקה, אפשר להתחיל את הדיון עם נציג מכל קבוצה שיציג את העמדה שלו וכל פעם להחליף צדדים.

במקרים בהם יש מיעוט בצד אחד, המנחה יציג את עמדת המיעוט/ייתן עובדות תומכות לצדדים/יעורר קונפליקטים. אני תמיד אגש לאחד הצדדים אשב ואגיד לצד השני מה נסגר אתכם!!… ואתן את המשנה שלי אבל לאחר מכן אני תמיד אעבור לצד השני ואתן נקודות למחשבה של הצד השני…

משפטים לדיון וצורת התנעת השיח:

 • אני חושב/ת שמצעד הגאווה הוא אירוע חשוב מאוד ואשמח שהוא יעבור ברחוב בו אני גר.

לא מסכים – מה נסגר אתכם ?!  מצעד הגאווה אמנם חשוב אבל לדעתי הוא כבר פוגע יותר מאשר מועיל! החברה היום כבר יותר סבלנית ורוצה שטובת הקהילה הלהט"בית למה צריך לרוץ עירומים ברחובות וייצר אנטי באוכלוסיות אחרות ולהקשות על העברת חוקים לטובת הקהילה!  וחוץ מזה למה ברחוב בו אני גר – אתם יודעים איזה בלאגן זה?!

עובר לצד השני – מסכים – מה נסגר אתכם!? אם אתם לא רוצים שזה יעבור אצלכם ברחוב בו אתם גרים אז אתם לא באמת מוכנים להקריב מעצמכם למאבק!  בלי המצעד הזה אנחנו מורידים את המודעות, בזכות המצעד הזה התקדמנו שנות אור קדימה

 • יפריע לי אם ערבים יבואו לגור בצמוד לביתי.

לא מסכים – מה נסגר אתכם ?!  אתם יודעים מה זה יעשה לערך הדירות שלכם? !  אתם הייתם עכשיו רוצים לגור בבניין שכולם שם ערבים? תכניסו משמחה אחת, מהר מאוד יגיעו עוד!  ואני לא אומר שהם יהיה מחבלים, ממש לא אבל התרבות שונה ולא יעזור כלום זה יוריד את ערך הדירות.

מסכים – מה נסגר אתכם !?  מה ההבדל בין ערבי שיבוא לגור או כל אחד אחר שהוא מקהילה שונה משלי?? בקצב הזה אתם גם לא תרצו שיגור לידכם אנשים מהקהילה הלהט"בית, מזרחיים, אשכנזים, איפה זה עוצר!??!?!  מה זה הגזענות הזו?!

 • יפריע לי אם אחד ההורים שלי יחזור בתשובה ויהיה חרדי.

לא מסכים – מה נסגר אתכם ?!  אהבה מנצחת הכל!  אנשים משתנים במהלך החיים, אז הוא חזר בתשובה, אחר יהפוך לטבעוני, אחר יתחיל תחביב של צלילה פעמיים בשבוע, איפה זה עוצר?!  יש מלא זוגות שאחד חזר בתשובה והכל בסדר!  אהבה זו אהבה זו אהבה!

מסכים – מה נסגר אתכם!?  כצד אחד חוזר בתשובה זה טוטאלי! כל הבית יצטרך מעכשיו לשמור כשרות, איפה הילדים שלכם ילמדו? רק אופציה אחת בית ספר חרדי, אין נסיעות בשבת, טלוויזיה סגורה תשכחו מסגנון החיים שלכם! אין מצב שאני לא נפרד!

 • אין באמת בעיה ליוצאי אתיופיה להשתלב בחברה הישראלית – הם אלו שבוחרים לבדל את עצמם, אין שום קיפוח!

מסכים – מה נסגר אתכם ?!  בשנות ה90 עלו לכאן הרוסים ויוצאי אתיופיה, אלו עשו הכל כדי לצאת מהמקומות מגורים המאוגדים יחד ואלו עשו הכל כדי להישאר בשכונות לא מעורבות. למה בתנועת הצופים היו צריכים להקים את צופי העדה – צופים רק ליוצאי אתיופיה – הם בחרו לעשות את זה? פלא שהם מתקשים להתערבב בחברה! היה מנחה בMan&Mind  שהיה בעבר בכיר בתנועת הצופים, יש לו גם תואר מהבינתחומי, צבע העור שלו לא הפריע לו בשום ראיון עבודה, ההבדל הוא שהוא נולד אתיופי אבל בגיל מאוד צעיר אומץ ע״י משפחה ישראלית שגידלה אותו וחינכה אותו בתוך אוכלוסייה שאינה אתיופית. כלומר צבע העור לא יוצר קיפוח הם אלו שבוחרים לשים את עצמם בקיפוח

לא מסכים – מה נסגר אתכם ?!  תראו כמה תיקים פליליים פתחו סתם ליוצאי אתיופיה! שימו אתיופי בשכונה ״לבנה ״ תראו איך מיד מזמינים משטרה שגם תעצור אותם! יש הפליה ולא יעזור כלום!

 • רצח פוליטי נוסף בוודאות יקרה שוב בישראל- לא למדנו לקח!

מסכים – מה נסגר אתכם?! תראו את השיח המפולג ברשתות החברתיות! זה רק עניין של זמן

לא מסכים – מה נסגר אתכם ?!  אין מה להשוות את האווירה שהייתה כאן ברצח רבין! למדנו את הלקח וזה לא יחזור בשנית!

 • חייבים לעזור למהגרי עבודה מאפריקה ואסיה ולתת להם אזרחות ישראלית.

מסכים – מה נסגר אתכם ?!  בשנת 1967 ישראל קלטה פליטים מירדן! אתם יודעים מי הפליטים האלו שירדן לא רצתה אותם? הפלסטינאים!!  וואלה עוד 40 שנה יקימו פליטי אפריקה שהתנחלו להם בדורם ת״א ויבקשו מדינה!!!  הם גם רובם מוסלמים, אולי יכילו את משטר האסלאם שם!  יש לכם מושג איך תושבי דרום ת״א סובלים מהם! ?

לא מסכים – מה נסגר אתכם ?!  אנחנו שברחנו מגרמניה בגלל השואה והעולם סגר את השערים שלו! אנחנו לא יכולים לעשות אותו דבר לברה האלה! איזה צבועים אנחנו נהיה !!

 • אסור להגביל אנשים שבחרו לא להתחסן

מסכים – מה נסגר אתכם ?!  בגללם המשק עובד בחצי כח, רואים בבירור שהחיסונים עובדים אבל הם מעקבים אותנו ומפיצים מידע כוזב! נכון הם אולי לא מקבלים מחלה קשה אבל הם מדביקים את המבוגרים ומשביתים את המשק! חייבים לחייב אותם להתחסן

לא מסכים – מה נסגר אתכם ?!  כל אחד והגוף הפרטי שלו!  למה לחייב, זה בעיה שלו אם הוא מחוסן או לא, מי שרוצה שיתחסן ויגן על עצמו ומי שלא אז לא, למה לחייב להתחסן? זה כמו שיחייבו את כולם לעשות ביטוח חיים!

 • אחרי אירועי הלינץ׳, ראינו את האמת בערים המעורבות ואי אפשר לסמוך על הערבים הישראלים שחיים בקרבינו

מסכים – מה נסגר אתכם ?!  ראינו את פרצופם האמיתי. אם תשאלו אותם מי הם רוצים שיהיה בשלטון – היהודים או הפלסטינאים רובם יענו לך הפלסטינאים ! הם גלגל חמישי וחוץ מזה, המפלגות הערביות גדלות מבחירות לבחירות, בעוד 40 שנה מהיום יהיו להם 61 חברי כנסת, כלומר מחמוד אבאס יכול להיות ראש ממשלה!  מה יהיה עם המדינה היהודית שלנו?!

לא מסכים – מה נסגר אתכם ?!  אף אחד מהצדדים לא הולך לשום מקום! אנחנו חייבים ללמוד להסתדר אחד עם השני.

חוץ מזה שראינו את הפרצוף של קיצונים משני הצדדים, גם יהודים עשו לינץ׳ בערבים!

עובדות ונתונים חשובים על מנת לעבות את הדיון עם הטיזרים:

העדה האתיופית:

 • 65% מהילדים יוצאי אתיופיה עניים, 56% תלויים ברווחה, 13% אבטלה, 43% זכאים לבגרות בקרב העדה האתיופית אל מול 66% זכאים לבגרות לא אתיופים.

הקהילה הלהט"בית:

 • מצעד הגאווה מצוין בדרך כלל בחודש יוני, כציון למהומות סטונוול בהן התעמתו חברי הקהילה עם משטרת העיר ניו יורק עקב פשיטה משטרתית על גיי בר בשם "סטונוול אין" (Stonewall Inn)  בגריניץ' וילג' בניו יורק בשנת 1969.
 • הומו היא הקללה הנפוצה ביותר היום בפי נערים ונערות במדינת ישראל
 • איגוד רופאי הילדים האמריקני קובע, כי ילדים הגדלים עם הורה אחד או שניים הומוסקסואל או לסבית מתפתחים טוב באותה המידה כמו במשפחות הטרוסקסואליות מבחינה רגשית, קוגניטיבית, חברתית ומינית. מחקרים מראים כי התפתחותם של ילדים מושפעת יותר מאופי היחסים ומהאינטראקציות בתוך התא המשפחתי ופחות מן המבנה המשפחתי.

מבקשי מקלט:

 • הסודנים והאיריתריאים התמקמו בדרום ת״א, הם כאן כמבקשי מקלט אולם מתוך עשרות אלפים שנמצאים כאן בארץ רק 11 בודדים נמצאו כזכאים למקלט מדיני – כל השאר מאגרי עבודה.