פעם היום שתי ממלכות, ממלכה א' וממלכה ב', לשתי הממלכות היו מלכים שסה"כ היו חברים טובים אחד של השני אבל תמיד התווכחו ביניהם למי יש ממלכה חכמה יותר.

יום אחד פנה מלך של ממלכה א' לחברו ממלכה ב' ואמר לו "בוא נפתור את זה אחת ולתמיד ונראה למי יש ממלכה יותר חכמה – גש תאסוף את היועצים והחכמים ביותר בממלכה שלך ותבקש מהם להכין לנו את החידה הקשה ביותר שהם יכולים להכין, נסכים שאם אנחנו פותרים את החידה הטובה ביותר שלכם אז אנחנו חכמים יותר ואם לא אז אנחנו נסכים שאתם חכמים יותר מאתנו. הסכים המלך לאתגר.

למחרת בבוקר המלך קיבל תיבת עץ מהודרת, הוא פותח את התיבה ובפנים מגלה שלושה פסלים זהים מזהב יצוק. ליד הפסלים יש פתק, פותח המלך את הפתק וקורא אותו " אדוני המלך חברי הטוב, זו החידה: מוצגים בפניך שלושה פסלים זהים מזהב טהור ויצוק, אומנם שלושתם נראים זהים אבל אחד מהם יקר יותר מהאחרים, אם תצליחו לזהות מי היקר ביותר נסכים שאתם חכמים יותר."

מיד כינס המלך את כל היועצים והחכמים של הממלכה ואמר להם " קחו את הפסלים, שבו לילה שלם ותפטרו את החידה הזו. " וכך היה החכמים לקחו את הפסלים ותחילו לשבת על הפתרון.

ואכן כך היה, היועצים והחכמים ישבו לילה שלם, מדדו, שקלו ובדקו. למחרת בבוקר קם המלך ומה דבר ראשון שהוא עשה?? ( שואלים את הילדים והם אומרים הלך ליועצים לשאול על החידה ) "לא ! הוא הלך להשתין – בכל זאת בנאדם, השתין שתה קפה של בוקר ואז הלך לחכמים לשאול על החידה. היועצים אמרו למלך " אדוני המלך חשבנו, שקלנו ומדדנו שהגענו למסקנה חד משמעית ! שלושת הפסלים זהים" התעצבן המלך ושלח את כולם למאסר מלבד יועץ אחד שהשאיר איתו. אמר לו המלך אין מצב שאנחנו לא ממלכה יותר חכמה, גש תביא סוסים וכרכרה, תעבור בכל הממלכה, עיר, עיר, עיירה, עיירה. תציב את שלושת הפסלים בכיכר המרכזית ותכריז שמי שפותר את החידה יקבל במתנה את שלושת הפסלים כי לא אכפת לו מהכסף הוא רוצה להיות הממלכה החכמה יותר.

כך היה, עבר היועץ עיר עיר, עיירה, עיירה עד שהגיע לעיירה המרוחקת ביותר – היא תמיד המרוחקת ביותר, והקטנה ביותר – היא תמיד הקטנה ביותר ושם הגיעה ילד בן 7  !!! והוא פתר את החידה??

(מהנהנים בראש) המשתתפים אומרים שכן ואז אומרים להם מה פתאום ??!! ילד בן 7 ! כל הממלכה לא פתרה אז ילד בן 7 יפתור??! אבל הילד אמר שסבתא שלו מאוד חכמה והיא אולי תוכל לפתור את החידה.

הביאו את הסבתא, היא מסתכלת על שלושת הפסלים ורואה שלשלושתם יש חור זהה באוזן חור שמיעה.

אומרת הסבתא תביאו לי שלושה חוטים מזהב, לקחה הסבתא את הפסל הראשון, לקחה את החוט הראשון והתחילה להשחיל את החוט באוזן של הפסל, השחיל והחוט יוצא דרך האוזן השנייה.

השחיל את החוט השני והוא יוצא דרך הפה של הפסל,

השחיל את החוט השלישי והחוט נשאר בתוך הפסל.

אמרה הסבתא תביאו לי את המלך יש לי פתרון,  שלושת הפסלים מייצגים שלושה סוגים של אנשים :

הראשון : אלה ששומעים אותך אבל לא מקשיבים, זה נכנס באוזן אחת ויוצא בשנייה – אנשים אלו לא שווים יותר מידי.

הסוג השני – הם שומעים אותך אבל גם לא מקשיבים, הם יותר מידיי עסוקים ולהגיד לך מה הם חושבים, גם הם לא שווים יותר מידי

אבל הסוג השלישי הם אלו ששומעים אותך, מקשיבים לך, מפנימים ואחרי זה מחליטים, אם טוב להם שומרים אצלם, אם לא זורקים, אלו האנשים היקרים ביותר ולכן זה הפסל היקר ביותר.

ואכן זה היה הפתרון, הסבתא קיבלה את שלושת הפסלים והיא ומשפחתה חיו באושר ואושר עד… נותנים לילדים להשלים " עד עצם היום הזה" ואז אומרים להם – "לא עד שהם מתו…. "

אנחנו מקווים שהצלחנו בסדנה הזו להביא אתכם להיות כמו הפסל השלישי- שמעתם, הקשבתם, הפנמתם ועכשיו תחליטו – אם טוב לכם תיקחו ותעשו בזה שימוש, ואם לא טוב לכם, לפחות אנחנו מקווים שנהניתם… תודה רבה!