אז זו לא אגדה אלא יותר מידע מאוד מעניין…..

תופעת "הסרטן שבדלי" הינה תופעה יוצאת דופן בממלכת החי, אשר נחקרה לא פעם וזכתה לביטוי "אם אני לא יכול לקבל את זה, גם אתה לא תקבל" (ולבדיחה על ההוא שלאחר שלא התקבל לקורס טיס ביקש לשרת ביחידת נ.מ. (נגד מטוסים) וכשנשאל ענה – אם אני לא טס, אף אחד לא יטוס).

התופעה: סרטן שנתפס ע"י דייג ומושלך לדלי ינסה בכל כוחו לטפס ולהימלט החוצה ולרוב גם יצליח. אלא שכאשר מספר סרטנים מושלכים לדלי, הם אוחזים בצבתות זה של זה ומונעים זה מזה להימלט, מתוך איזו הבנה שאם לא כולם יצליחו להימלט אז אף אחד לא יימלט. יותר מכך, המחקר גילה כי אם היה סרטן שהצליח להשתחרר מלפיתת חבריו ולנסות ולטפס, הם יתפסו אותו וישברו לו את הצבתות ואף יהרגו אותו. בתרחיש זה, למרות היכולת של כל אחד מהסרטנים לברוח בכוחות עצמם, הם תופסים זה את זה, מעוררים פחד אצל כל סרטן אחר מלנסות ולברוח ובכך מוודאים את מותה הקולקטיבי של הקבוצה.

ההתנהגות הזו נצפתה גם בקהילות של בני אדם וזכתה בפסיכולוגיה לכינוי מנטליות הסרטן או תסמונת הסרטן שבדלי, אשר בו הקולקטיב פועל למניעת הצלחתו של הפרט: אם זו קבוצת נשים במקום עבודה שבו אחת מהן תתחיל להתלבש בצורה יפה יותר והן ינסו לדכא אותה לחזור ולהתלבש "כמו כולן", או בן משפחה שיירצה לעבור לעיר הגדולה לטובתו ויקבל משוב שלילי מהסובבים אותו, חבר לעבודה שיתחיל לאכול בריא וחבריו יקניטו אותו על שאינו אוכל כמוהם – כל מצב שבו אדם מגיע להבנה שעדיף לו להיות כמו כולם ולא לנסות והתבלט.

מחקר שפורסם ב-2015 העלה שבבתי ספר בניו-זילנד שבהם הציוניים גלויים לכל, תלמידים מצטיינים נוטים להשיג תוצאות ממוצעות בבחינות ובעבודות וזאת מחשש להצקות ובריונות מצד חבריהם לכיתה, וכאשר הציונים לא היו גלויים, התברר כי אותם התלמידים התאמצו יותר, עבדו באופן עצמאי יותר, מה שהביא לשיפור ממוצע של עד 18% בתוצאות.

הטענה היא שהאנלוגיה בהתנהגות האנושית היא שחברי קבוצה חשים מאוימים וחיים בפחד שמא אחרים יצליחו יותר מהם ולכן הם ינסו להפחית את הביטחון העצמי של כל חבר שמשיג הצלחה מעבר לאחרים, בשל קנאה, טינה ותחרותיות, וזאת על מנת לעצור את התקדמותו של אותו חבר.

אל תהיו סרטנים!