בכל קבוצה אנושית יש מנהיג, בין אם נבחר באופן רשמי ובין אם הכתיר עצמו באופן בלתי פורמלי, המנהיג הוא הראש, הוא זה שמחליט את הכללים החברתיים ונותן את כיווני הפעולה. אבל אנחנו לא רוצים לדבר על המנהיג שכולנו יודעים שהוא מנהיג, אלא דווקא על אותו "גורם מניע" שאינו נראה לעין, אנחנו קוראים לו "המנהיג השקט".

כולנו פגשנו מתישהו את המנהיג השקט, הוא היה המדריך הכי יצירתי בצופים או החייל הכי מצחיק בצוות. המנהיג השקט לא תמיד יעמוד בפרונט, לא תמיד ימצא בעמדת כוח , לא תמיד ידבר הכי הרבה או הכי חזק ולא תמיד ידע שהוא מנהיג!

אז מה הופך אותו למנהיג אם הוא כזה "אנטי גיבור"?

המנהיג השקט יודע להשפיע על המרקם החברתי בצוות, אנשי הצוות מעריכים את דעתו ולכן גם הולכים אחריו. הכוח של אותו המנהיג לווא דווקא יבוא לידי ביטוי ב"תורה" שאותו מנהיג יכתוב וינחיל לאנשי הצוות, אלא לעיתים קרובות מנהיגותו תבוא לידי ביטוי דווקא בפעולותיו היומיומיות והפשוטות. (לדוגמא, חבר צוות שמרבה לשאול שאלות ולהטיל ביקורת מתוך אופיו הסקרן יניע את כל הצוות לשאול שאלות ולהטיל ביקורת).

המנהיג השקט יכול להחשב כמנהיג גם בזכות ניסיון שצבר, לדוגמא, לצוות במשרד שלנו הצטרף עובד חדש, הוא לא ראש הצוות אלא עובד פשוט כמו כולם, אך אנחנו יודעים שבתפקידו הקודם עבד במקום מאוד מצליח ושאותו עובד נמצא בתחום כבר המון שנים – לאותו חבר צוות יש נקודת פתיחה מעולה כדי להוות "מנהיג שקט" בקבוצה, כי דעתו תוערך על ידי חברי הצוות עקב הניסיון הרב שצבר.

איך נשתמש במנהיג השקט לטובת קידום הצוות והעבודה המקצועית בחברה?

  1. ככלי להעברת מסרים "Off the record  " – בגלל שהמנהיג השקט פועל במישור ה"חברתי" ונחשב חלק מקבוצת השווים של שאר עובדי החברה, נוכל להעביר דרכו מסרים שיחלחלו בצורה טובה יותר לעובדים דרך "חבר" מאשר דרך "מנהל" (אם מנהל יעיר על אווירה לא נעימה בצוות לעומת אותו מנהיג שקט שהוא שווה לשאר חברי הצוות, התגובות לנושא זה יראו אחרת)
  2. המנהיג השקט מנהיג משום שיש לו יתרון יחסי כלשהו על פני חבריו לצוות, בשלבים מתקדמים נוכל להשתמש ביתרון יחסי זה לטובת החברה גם בנושאים מקצועיים, למשל: אם אותו עובד בעל חוש אסתטי ברמה גבוהה הוא יוכל ללמד את חברי הצוות תחום זה ולקדם את החברה בכל הקשור לאסתטיקה עיצובית.

המנהיג השקט הוא כלי מצוין להנעת עובדים, אתרו את המנהיגים השקטים בצוות שלכם והשתמשו בהם לקידום מטרותיכם החברתיות והמקצועיות!

נקודה למחשבה: אם מנהיג שקט מעיד על עצמו שהוא מנהיג שקט, האם הוא מנהיג שקט באמת?

כתיבת תגובה