סדנת תקשורת בקבוצה

משך – 2 שעות אקדמיות
הצגה עצמית

נעים מאוד, שמי _______ ואני מחברת הסדנאות מן אנד מיינד – אדם ומחשבה.

אנחנו מעל 40 מנחים שעובדים בבתי ספר, תנועות נוער, ארגונים עסקיים וצה"ל ואנחנו עוסקים במשהו אחד – פיתוח כישורים חברתיים …

היום אנחנו בסדנה, לא הרצאה, רק בכדי שתבינו את זה – אנחנו כבר נתחיל –

צורת ההסבר לכיתה – אנחנו הולכים לשחק משחק שקוראים לו יאללה ביי!  אז איך משחקים? מחלקים את הקבוצה לשלשות – אני מבקש מכולם ליצור מעגלים של שלשות בישיבה על כיסאות,

אין משמעות לחלוקה שלכם זה משתנה בעוד רגע… כיסאות מיותרים בכיתה נא לסובב ולהכניס מתחת לשולחנות שלא יהיו כאן כיסאות פנויים. המנחה מציג בפני כל הקבוצה נושא לשיחה כמו 'מהו הסרט האהוב עליכם?' המשתתפים בכל קבוצה משוחחים ביניהם ומציגים את תשובתם.

לאחר דקה המנחה יצעק "יאללה ביי…" וקובע מי מהמשתתפים חייב לעזוב את השלשה שלו.

לדוגמא נושא שיחה: ספרו אחד לשני מהו הסרט האהוב עליכם.

לאחר דקה: "יאללה ביי… לכל מי שהסרט האהוב עליו הוא סרט פנטזיה"

מה עושה כל מי שעזב? הוא מנסה להצטרף בזריזות לזוג אחר וליצור שלשה חדשה.

המנחה סופר לאחור 5 שניות, הזוג האחרון והאדם האחרון שמצטרפים לשלשה – מקבלים נקודה רעה (שהיא חסרת כל חשיבות, זה סתם בשביל ליצור את המתח והדרמה הראויים).

כל נושא מורכב משלושה מהלכים. לדוגמה:

 1. המנחה: 'הציגו דמות מצוירת אהובה'

נותנים זמן למשתתפים לשוחח ביניהם (כדקה-דקה וחצי)

 1. המנחה: יאללה ביי לכל מי שהדמות שלו היא לא גיבור-על – יאללה ביי!'
 2. המנחה סופר לאחור בקול: '1,2,3,4,5…' (תוך כדי שהוא מלחיץ את האחרונים להזדרז להצטרף לשלשות).

*כל מי שמתאים לתנאי לעזיבה – עוזב. גם אם נוצר מצב שבו יותר משחקן אחד בשלשה צריך לעזוב. אם אף אחד מהשלשה אינו עונה על התנאי, אף אחד לא עוזב

בנק נושאים לשיחה ותנאים לעזיבת שחקן:

בין נושאי השיחה של יאללה ביי אנחנו מכניסים טיפים לתקשורת בקבוצה….:

בין השיחות, ניתן דגשים וטיפים לצורה שבה אנחנו מתקשרים בתוך קבוצה:

 • בסדנה הקודמת שלנו – תקשורת בינאישית – דיברנו על טיפים של מינגלינג, איך אנחנו מתקשרים עם עוד מישהו אחד. הטיפים האלו רלוונטיים לחלוטין גם בתוך קבוצה.

תזכורת קטנה לחלק מהטיפים:

  • קשר עין
  • שאילת שאלות- התעניינות
  • מבחן כתפיים רגליים
  • חיוך
  • שמירה על המרחב האישי
 • מישהו יודע מה זה אפקט העדר? או בשמו הנוסף- השפעת העדר זה אופן ההתנהגות של אנשים בתוך קבוצה בעקבות התנהגות ראשונית של מישהו. איך זה מתקשר אלינו? הראשון שמדבר משאיר את הטון לשאר הקבוצה. אם הראשון יצעק או ידבר מהר, כך הטון ימשך אצל השאר. אם הראשון יפרט נושא מסוים דרך מאפיינים מסוימים, כך גם השאר. למשל בסבב היכרות- אם המנחה לא יגיד איך להציג את עצמנו, הראשון בסבב יחליט להציג את השם, גיל ותחביב וכך יקבע את המשך המעגל. בכל אחד מהנושאים שנעבור עליהם, שימו לב מי הראשון שמדבר, איך הוא מציג את הדברים והאם זה משפיע עליכם על צורת הדיבור והשיח.
 • מחקרים גילו כי יש חוקיות לאופן שבו אנשים מפנים את גופם בתוך קבוצה וכי מי שמדבר מפנה את גופו למי שהוא חושב שיותר דומיננטי בתוך הקבוצה. אבל אסור לנו לשכוח, שלהיות בקבוצה הכוונה לתקשר עם כל הקבוצה. שימו לב לאן הגוף שלכם פונה. האם אתם מסתכלים רק לכיוון אחד? האם אתם דואגים להסתכל על כל הקבוצה בזמן שאתם מדברים?
 • תרבות דיון זו לא מילה גסה! כל שיחה יכולה להיות דיון ולא רק על נושאים משמעותיים של החיים. תרבות דיון דואגת לשמור על הכבוד בין חברי הקבוצה ולאפשר לכולם להביע את עצמם. העקרון הראשון והחשוב בתרבות דיון זה לא לקחת את זכות הדיבור על חשבון האחרים. אפשר לבקש את זכות הדיבור או לדבר כשאנחנו מבחינים בהזדמנות להיכנס לשיחה בלי לקטוע אחרים.
 • דרך נוספת לשמור על תרבות דיון- מי שמדבר נותן את זכות הדיבור לבא אחריו. כמובן שזה בתנאי שזכות הדיבור ניתנת למי שרוצה ולא רק לחברים קרובים….