אנחנו הולכים לעבוד על אחת המיומנויות החשובות בתקשורת בינאישית – מיומנות חשובה להצלחה חברתית ויש האומרים אפילו להצלחה כלכלית  – אמנות המינגלינג.

שואלים את הכיתה מה זה מינגלינג?  להתמנגל? זה באנגלית. התשובה – יכולת התערבבות והחזקת שיחה.
זה נשמע פשוט אבל זה לא, יש כאן המון עניין של שפת גוף ואנחנו נלמד אתכם היום זיהוי שפת הגוף וסודות של שפת הגוף.

חשוב לציין – אנחנו נעשה את זה באמצעות פעילות מוכרת, אתם בטוח מכירים אבל אצלנו כל דבר הוא אחרת.

 • דבר ראשון מסדרים את כל הכיתה במעגל גדול, מרווחים בין התלמידים והכיסאות צמודים לשולחנות או לקירות מאחור.
 • מחלקים את התלמידים למספרי 1, 2. מדגימים על אחד התלמידים את הדבר הבא: אומרים להם שכל מספרי אחד, צריכים לקחת את הכיסא שלהם ולסובב אותו כך שיהיה עם הפנים מול מספר שתיים שנמצא מימינם – כך שיהיה לנו מעגל פנימי של מספר 1 ומעגל חיצוני של מספרי שתיים.  מאוד חשוב לעשות את זה בצורה הזו אחרת יהיה בלגן אחר כך.

קדימה – מספרי אחד להסתובב ימינה מול מספר 2 אבל לא לדבר!

נותנים את ההסבר הבא:
אני הולך לתת לכם את נושא השיחה, אתם מדברים על הנושא הזה. כאשר אני אומר להתחלף, מספרי שתיים בלבד, המעגל החיצוני, קם ועובר לשבת כיסא אחד מצד ימין שלהם. לאחר שהתיישבתם, אתם לא מדברים אחד עם השני, רק מקשיבים אליי לשמוע טיפ במינגליג, שפת גוף או את נושא השיחה הבא שלכם, אחרי שאני נותן את נושא השיחה האחר אתם יכולים להתחיל לדבר.

 • אם מספר התלמידים הוא זוגי אז אין בעיה, אם מספר התלמידים הוא אי זוגי מבקשים מהמורה להצטרף למעגל ובכך פותרים את הבעיה. או לסדר שלישיה אחת כך ששניים יושבים במעגל שלא מחליף כיסאות בתחלופה.
 • נושאים השיחה מודגשים בצהוב – כל מה שרשום מתחת לצהוב נאמר אחרי שהם מסיימים סבב של שיחה.

(המקום שלנו המנחים הוא לתת דגשים בין שיחה לשיחה – זה יכול להיות בדיחה מהבדיחות שרשומות בנושאים, וזה גם יכול להיות כלים חשובים להחזקת שיחה (דוגמאות בהמשך) :

נושאי שיחה:

 1. מהם התחביבים שלי – אלו שזנחתם מהילדות ואלו שיש לכם עכשיו, ספרו על כולם!

להתחלף (אחרי 2 דקות של שיחה) מספרי 2 לעבור אחד ימינה.
הילדים התחלפו ואומרים להם- לפני שאני נותן לכם את נושא השיחה הבא אני רוצה להגיד לכם

שאין דבר כזה במינגלילנג נגמרה השיחה! שואלים את הכיתה "איך מחזיקים שיחה עם בן אדם?" התשובה לכך: שואלים שאלות, מראים עניין אמיתי בדברים שהצד השני מספר לי, אם הצד השני מספר לי שהתחביב שלו זה כדורסל, ואני מספר לו שהתחביב שלי זה צלילה וכאן נגמרה השיחה – לא נתקדם לשום מקום. לעומת אם הצד השני מספר לי שהתחביב שלו זה כדורסל ואני מתחיל לשאול אותו שאלות "איפה אתה משחק? מאיזה גיל התחלת? מה אתה אומר על מכבי תל אביב בכדורסל – אתה אוהד שלהם?" (בדיחה שלי: אני שואל את הכיתה מי כאן אוהד הפועל? ומי שמרים יד אני ישר אומר לו בצחוק "צא החוצה" 😊 סתם… נשלים הפעם רק לסדנה הזו – אני פשוט אוהד מכבי! ).

 • נושא השיחה הבא שלכם הוא (זה משפט שאני תמיד אומר לפני הנושא הבא והוא משתיק את כולם ואז יש לי אפשרות לספר משהו או לתת את הנושא הבא )
 1. חיית מחמד מועדפת – אם היו לכם במהלך השנים או שיש לכם אחת ספרו על כולם

*בדיחה- יש פה משהו ששמעתי שמאד מטריד אותי, חברים, דג זה לא חיית מחמד!!, ודבר חמור יותר ששמעתי – אחים קטנים הם לא חיית מחמד!!! ☺

 1. ספרו על המשפחה שלכם, הורים אחים אחיות ומה הם עושים בימים אלה

נושא השיחה הבא שלכם הוא… לפני שאני נותן לכם נושא אני רוצה להראות לכם משהו. מבקשים מתלמיד שיושב רחוק ממני בכיתה להסתובב אליי, אני אומר לו – דן רק אני כאן, שאף אחד בכיתה לא יסתכל על דן, תסתכלו רק עליי, דן ספר לי בבקשה על המשפחה שלך ותפרט כמה שיותר – הורים מה עושים? אחים ואחיות?  סבא וסבתא. קדימה דן אני איתך.
בהתחלה כמנחה אני מסתכל על דן אבל כמה שניות אחרי שהתחיל לדבר אני מסיט את המבט ומסתכל החוצה דרך החלון של הכיתה (תקפידו על הקשבה למרות המבט שלכם) רוב הסיכויים שדן יעצור או יגמגם ואז אני שואל את דן מה קרה? למה הוא עצר? או איך ההרגשה לדבר איתי? ואז אני שואל את הכיתה מה היה חסר? כמובן התשובה היא קשר עין
אין דבר כזה במינגלינג שאנחנו מנתקים קשר עין עם הצד השני – אם זה קורה הצד השני יפסיק לדבר או אפילו יעלב ויחשוב שאתם לא מקשיבים לו.
קשר עין זו סוגיה, לחלקנו זה מביך להסתכל למישהו אחר בעיניים, יש כאלה שמהמבוכה מסתכלים לכם במרכז המצח במקום – זה נורא מעצבן ! 😊 יש כאלה שלא מצליחים להחליט על איזה עין הם מסתכלים לכם!! שמאל ימין – תבחרו עין ! 😊

 1. אני יודע שאתם מושלמים או לפחות קרובים לזה ובכל זאת אלו נקעים, שברים בעצמות או צלקות יש לכם ומה הסיפור מאחורי הצלקת – איך זה קרה לכם ? רגע! חשוב מאוד לדבר על צלקות פיזיות לא נפשיות! אל תתחילו ברשימות שלכם ☺

בדיחה-  (לספר אותה לאחר הסבב) תמיד שמדברים על צלקות זה מתחיל בקטנה יש לי כאן על היד וכאן… ואז אנשים מתחילים להתפשט מרימים את המכנסיים, מותחים את החולצה!

 1. נסו למצוא כמה שיותר מכנים משותפים אחד עם השני

נושא השיחה הבא שלכם הוא… לפני זה אני רוצה להראות לכם משהו. לוקחים מתנדב, מבקשים ממנו לעמוד מולי ולספר לי על המשפחה שלו, שנייה אחרי שהוא מתחיל לדבר אני מתקרב אליו ונכנס למרחב האישי. אחרי שהוא מתרחק ממני או עוצר את הדיבור אני לוקח צעד אחורה ושואל את הכיתה מה קרה לארז? כמובן שהתשובה היא שנכנסתי למרחב האישי שלו.
כל אחד צריך מרחב אישי, המרחבים משתנים – המרחב האישי שארז זקוק לו איתי זה לא המרחב האישי שהוא זקוק לו עם ההורים שלו, עם חברים שלו, עם המורה שלו. המרחבים משתנים וזה כמו ריקוד טנגו, חפשו את המרחב האישי שנוח לצד השני, מאוד קל לזהות חדירה למרחב אישי (אני אומר את הדברים האלו תוך כדי שאני מתקדם לכיוון ארז ונכנס למרחב האישי שלו) שפת הגוף של ארז לא מסתירה – אנשים ילכו אחורה, יחייכו חיוך מבויש, ישפילו מבט או יסתגרו עם הידיים. חפשו את המרחב האישי כי יש מלא אנשים שלא מודעים לצורך במרחב אישי – אלו אנשים שעומדים לכם על הווריד, זה לא נעים ושיחות ייפסקו.

אגב, במחקר שנעשה ב2017 גילו שיש קשר בין האקלים שסורר במדינה לבין המרחב האישי הממוצע הנדרש באותה מדינה – ככל שהאקלים (מזג האוויר)  בחוץ חם יותר המרחב האישי מדינה שכזו יהיה קצר יותר – 35 ס"מ (tני עומד במרחק 35 ס"מ מארז המתנדב ושואל אותו – לא נעים נכון? ) בברזיל מדינה חמה המרחב האישי הממוצע 35 ס"מ . ברוסיה הקרה, המרחב האישי הממוצע הנדרש הוא 105 ס"מ אני שואל את התלמידים מדוע לדעתם זה ככה (התשובות של הילדים זהות – הם תמיד יגידו אנשים קרים או וודקה) אני תמיד קוטע אותם ואומר לא!  כמה סטיגמות יש לכם, הם לא אנשים קרים! פשוט ברוסיה קר מאוד רוב השנה ואתה רואה את ההדים שיוצאים לך מהפה בזמן הדיבור – לא נעים לדבר ולראות את הבל הפה שלך מוטח על האדם שמולך ובמרחק 105 ס"מ זה מתפוגג, לכן זה המרחב האישי הממוצע במדינה כזו. בישראל המרחב הממוצע הנדרש עומד על כ 65 ס"מ.

 1. איך צריך להיות הדייט הראשון המושלם ?  ( אם המורה בתוך המעגל להגיד לה שבנושא הזה יש לה פטור היא יכולה רק להקשיב )

בדיחה- זה מעניין לראות שכששני בנים מדברים אחד עם השני זה על הנושא הזה הם קודם כל מתרחקים אחד מהשני וזה תמיד נשמע מבחוץ (בקול גברי עבה): אני אקח אותה, אני פה אני שם, אני אשקיע, אבוא ואקח אותה לקופיקס. כשבן ובת מדברים על זה, זה תמיד נשמע מבחוץ כקול מתחנחן כזה (מי מי מי מי מי…)

 1. מה אני הכי שונא שאחרים עושים?

לכל מי שאמר שהוא הכי שונא שאחרים משקרים לו – אני רוצה ללמד אתכם איך מזהים בשפת גוף של בנאדם שהוא בסבירות גבוהה משקר לכם:
68% מהאנשים שמשקרים יסתירו בפניכם בכל דרך אפשרית את החלק הפנימי של כף היד שלהם – ישימו ידיים בכיסים, ידיים מאחורי הגב, יגידו לכם (אני שם את הידיים מעל החזה שלי ואומר) נשבע לכם לא עשיתי את זה!  הוא מסתיר את החלק הפנימי של כף היד – 68% משקרים, לא סתם בארה"ב כאשר מישהו עולה על דוכן העדים הוא מרים יד אחת, מראה את החלק הפנימי ונשבע להגיד את האמת.

הדבר השני יותר מעניין – כאן האחוזים עולים ל70%  – כאשר מישהו משקר, המוח שלו מודע לכך שהוא מבצע שקר והוא צריך אנרגיה מידית לעבודה מאומצת על מנת לחפות על השקר – מה אני עכשיו אומר, איך אני מתנהג אחרי ששיקרתי, איך אחרים מגיבים לשקר שלי. המוח זקוק לאנרגיה מידית של חמצן וסוכרים – שני הדברים הללו מגיעים למוח באמצעות מערכת הדם. כאשר אנשים משקרים, המוח שלהם נותן דרישה מידית ללב להעלות את לחץ הדם ולהזרים יותר דם למוח. אגב מכונת אמת – פוליגרף עובדת על זה היא מזהה את העלייה בלחץ הדם בזמן השקר זה עולה בפולס.

כאן אני עוצר ושואל את המשתתפים מי כאן כבר עבר פוליגרף ? להרים את היד?  אה, אף אחד עוד לא עבר כאן פוליגרף? הילדים יגידו למה שנעבור פוליגרף כאילו מדובר במשהו רע… ואז אני אומר להם שבכיתה כמו שלהם, כ-10 מכם כנראה יצטרכו לעבור פוליגרף מכיוון שפוליגרף במדינת ישראל הוא לא לפושעים!  פוליגרף במדינת ישראל מתקיים לכל מי שמתמיין ליחידה מובחרת וחשאית בצה״ל, פוליגרף מתקיים לכל מי שמתמיין לעבוד בשב״כ/במוסד/בצהל או לעבוד בחנות של זארה או אדידס… האחרונים עושים את זה להרתיעה בלבד ( אמיתי לחלוטין ☺ ) פוליגרף הוא לא לפושעים  הוא לא קביל בית משפט – קל לעבוד על פוליגרף! אני שואל את המשתתפים תצביעו רגע כל מי שרוצה לדעת איך עובדים על פוליגרף נראה אם זה מעניין אתכם? אחרי שמלא מצביעים אני אומר – קרימינלים כולם ☺ בסדר, נספר לכם איך עובדים על פוליגרף אבל לפני כן נספר לכם איך עובד פוליגרף, כאשר תגיעו לעבור פוליגרף, יישב אתכם בוחן שיגיד לכם ״אני הולך לשאול אתכם שתי שאלות ראשונות לבדיקה״ שאלה ראשונה אני צריך שתענו לי תשובת אמת, ששנינו יודעים שזו תשובת אמת, בשאלה השנייה אני צריך שתשקרו לי בכוונה ששנינו יודעים שאתם משקרים. ״

אני נותן דוגמא ובוחר את אחד המשתתפים, ״ירון – תענה לי תשובת אמת עכשיו, ששנינו יודעים שזו תשובת אמת! – ירון תענה לי מהר – איזה יום היום?  מניסיון, המתנדב מתבלבל לרגע ואז עונה את היום הנכון ואני תמיד אומר לו ירון לקח לך זמן! ☺ אבל נכון, היום יום ראשון, שנינו יודעים שיום ראשון עכשיו ואם הייתה מחובר עכשיו לפוליגרף הוא היה מראה לנו מה לחץ הדם שלך כאשר אתה דובר אמת. אחר כך הוא ישאל אותך שאלה ויבקש ממך לשקר – למשל ירון תשקר עכשיו מוגזם ותגיד לי מה אתה לובש עכשיו? אבל תשקר… בתשובת השקר לחץ הדם עולה ועכשיו הבוחן יודע לזהות את ההבדל בין תשובות אמת לתשובות שקר.

אין לכם פוליגרף אבל כן יש לכם דרך לזהות בשפת הגוף של בן אדם שהוא משקר לכם – אמרנו שבזמן השקר לחץ הדם עולה, הדם זורם בלחץ גבוה בוורידים, עורקים ונימים.

הדם עולה למוח, עובר דרך הפנים, חולף דרך האף, נימים קטנים של דם מתנפחים, אתם לא תראו את זה אבל המוח באופן לא נשלט שולח את היד לגעת באותם נימים ולהסתיר אותם או בגלל שהם קצת מגרדים ומעקצצים. 70% מהאנשים שמשקרים לכם נוגעים באף שלהם תוך כדי השקר.(אני יודע מה קורה לכולכם עכשיו, אתם מתים לגעת לעצמכם באף אחרי מה שסיפרתי, תגמרו עם זה ותגעו לעצמכם באף). לא סתם האף של פינוקיו גדל כשהוא משקר.
תשתדלו לא לשקר בנושא השיחה הבא שלכם 😊

 1. חווית ילדות הכי זכורה לי סיפור מצחיק או טראומת ילדות

לוקח מתנדב, שואל אותו האם יש הבדל כאשר אני מדבר אליו עם חצי עמידה לכיוון הליכה? מה אני משדר לו? (אני משדר לתת מודע שלו שאני תקוע בשיחה ורוצה ללכת)  אם אני רוצה לשדר לצד השני שאני איתו לחלוטין בשיחה – מבחן כתפיים ברכיים – כל הגוף מופנה לאדם שמולי, כתפיים מול כתפיים, ברכיים מול ברכיים, מסתכל לו בעיניים ומדבר איתו.

 1. אם הייתי זוכה עכשיו ב- 20 מיליון ש"ח מה הייתי עושה איתם?

כ 70% משפת הגוף שלנו מתרחשת בפנים שלנו) face (– הפנים שלנו מדברות יותר ממה שיוצא לנו מהפה. מכירים את אלו שמגלגלים לכם עיניים כשהם לא מרוצים ממשהו ? רואים את זה! יכול להיות מישהו שאומר לך אני לא עצבני – זה ממש לא מכעיס אותי אבל רואים בפנים שלו שהוא עצבני או מאוכזב או מופתע….
יש משהו נוסף שבולט בפנים שלנו וזה חיוך… שואלים את המשתתפים – אתם יודעים מה יכול לגרום לאנשים אחרים לחייך אליכם? התשובה היא כמובן – אם אתם תחייכו אליהם קודם.

פעם הבאה שאתם נכנסים למעלית, ומישהו נכנס אחריכם תתנו לו חיוך – רוב האנשים המוחלט יחייך אליכם בחזרה, אבל רגע! תתנו לו חיוך קטן! לא חיוך כזה מלחיץ שהוא יחפש מיד את כפתור המצוקה במעלית !
חיוך מחזיר חיוך!

אני רוצה ללמד אתכם את הביולוגיה שעומדת מאחורי זה אבל לפני כן אני מבקש מכולם לתת חיוך עם שיניים!

אז בואו תבינו את הביולוגיה, כאשר אנחנו מחייכים, פעולת החיוך גורמת באופן מיידי למוח להפריש לגוף הורמון שנקרא אנדורפינים, אותם אנדורפינים גורמים להרגשה טובה ונעימה בגוף. לכולכם כרגע כיף להיות כאן איתי כי במהלך הסדנה שלנו גרמתי לכם כמה וכמה פעימים לחייך – כולל אגב החיוך שביקשתי מכם באופן לא רצוני – כל פעולת חיוך מפרישה אנדורפינים. היום גם יודעים שאותם אנדורפינים עוזרים בריפוי הגוף! יש בבתי חולים ליצנים רפואיים שיש להם מטרה אחת לגרום למטופלים לחייך על מנת שיופרש להם בגוף אנדורפינים שיעזרו בריפוי הגוף.

נתון מעניין נוסף – גילו שגם כאשר אתה מקבל ממישהו אחר חיוך, ואתה מודע לכך שהחיוך הזה הוא עבורך, הגוף שלך יפריש לך אנדורפינים כאילו חייכת בעצמך.

אנשים אוהבים סביבם אנשים חיוביים, לא אנשים שליליים! חייכו ותייצרו אווירה חיובית. אתם באים לבקש מאנשים דברים, חייכו בזמן הבקשה!  רגע!  חשוב שתדעו שאם תבואו למורה בתנך עם חיוך גדול על הפנים ותבקשו ממנה לעלות לכם את הציון מ50 ל 90 החיוך לא יעזור לכם! תהיה אווירה טובה בחדר אבל לא יותר מזה ☺

 1. מה החברים שלי היו אומרים עלי אם היו שואלים אותם? (איך אני נתפס בעיני אחרים לדעתי).
 2. מה הייתי רוצה לעשות בצבא?
 3. מהם 3 הסרטים הכי טובים שראיתי
 4. איפה אני בעוד 20 שנה מהיום? משפחה, מגורים, עבודה וכו'-
 5. המקום הכי יפה שהייתי בו- איפה? עם מי הייתי? מתי?
 6. מה הדבר הכי טעים/מיוחד שאכלתם ?
 7. מה החלום הגדול שלי שעדיין לא הגשמתי ואיך אני אגשים אותו?

בסוף התרגיל, אם יש זמן, ניתן להושיב את כולם במעגל ולדון:

 • מה גורם לך להרגיש בנוח בשיחה עם משהו?
 • מה גורם לך להרגיש לא בנוח בשיחה?
 • מי למד משהו חדש על חבר לכיתה/קבוצה? תראו איך אפשר ללמוד דברים חדשים גם על אנשים שאנחנו מבלים איתם יום יום במשך הרבה זמן.
 • בטוח שיצא לכם כאן לדבר עם מישהו שלא דיברתם איתו עדיין השנה.

מסר מרכזי- היכולת להחזיק שיחה עם בן אדם אחד כאשר ישנם הרבה מסיחים מהצד וכמה זה חשוב לפתח את היכולת הזאת להמשך החיים.

לסיכום אני אומר שהרבה פעמים אני מגיע בהפסקה לבית הספר ורואה שורות של תלמידים יושבים אחד ליד השני וכל אחד בתוך הפלאפון שלו – במקרה הטוב הוא כרגע כותב ווטצאפ לזה שיושב לידו.

הסמרטפון הוא מכשיר מדהים! הוא מקרב אלינו את אלו שרחוקים מאתנו אבל מרחיק את אלו שקרובים! עשו מחקר בשאלה מה גורם לאנשים לבחור מקום עבודה? אלו פרמטרים אנשים לוקחים בחשבון בהחלטה שלהם איפה לעבוד (נותן לתלמידים לזרוק את הגורמים לבחירה במקום עבודה) תלמידים יעלו את הדברים הבאים: משכורות, תנאים, מרחק ממקום עבודה, יחס בין אנשים, מי המנהל, אופק קידום וכו'. במחקר דירגו את הגורמים לפי סדר, שואל את הכיתה – מה במקום הראשון? ( תמיד צועקים כסף/ משכורת) לא! משכרות במקום השלישי! במקום השני תנאים אבל במקום הראשון  היחס בין אנשים. אם יציעו לכם מקום עבודה עם תוספת של 2000 ₪ לחודש אתם לא תישארו בו אם כל היום יצעקו עליכם, יקללו אתכם, וישפילו אתכם.

לכן שפרו את מערכות היחסים כאן בכיתה – תכירו אחד את השני, תתייחסו אחד לשני ותדברו – בקיצור תעשו מינגלינג בהפסקות!

טיפים של מנחים ותיקים:

 • הרבה ילדים מאוד מובכים ומרגישים שזה מאוד טיפשי האימון הזה, אני מאוד מאמין בלדבר אליהם בגובה העיניים ואני משתמש במונחים כמו ״לאלץ״ ״תנסו בכח״ ״אני יודע שזה אולי מביך״ כדי שהם ירגישו שאני יודע שזה נראה להם מוזר וזה בסדר ושיזרמו. בהרבה מקרים אני מדגיש את העניין שכל נושא המינגלינג הוא נושא מאוד חשוב בעולם העסקים ואנשים מאוד חשובים ממש מתרגלים את זה ושואפים להשתפר בזה כדי להצליח טוב יותר.
 • במקום לצעוק להם שנגמר הזמן אני מגדירה להם שחלק מהחוקים זה שאם אני עומדת על הכיסא זה אומר שנגמר הזמן וכמה שיותר מהר המעגל הפנימי צריך לעבור כיסא אחד ימינה.. בסבב הראשון הם לא קולטים ואז אני מזכירה להם והם נכנסים לזה ממש.
 • באחד הסבבים, לפני שאני מציגה את הסבב הבא אני מספרת להם שבפעם הראשונה שפגשתי את החברים של בן זוג שלי היה לי מאד חשוב להתחבר ושיהיה כיף, אז שמתי לב שמה שקורה באופן טבעי ומאד עוזר לגלגל שיחה זה למצוא מכנה משותף עם האדם שדיברתי איתו- אם זה תחביבים, תכניות, סרטים או כל דבר אחר. זו דרך מעולה לדבר וליצור קשרים הרי כשתכירו אנשים חדשים לא יבוא איזה מנחה ויזרוק נושא שיחה לאוויר. מתוך זה אני עושה סבב שאין נושא שיחה ועליהם למצוא מכנה משותף לשניהם (אם הם מכירים אז מכנה משותף חדש), המטרה היא לא למצוא מכנה משותף וזהו אלא לתרגל איך ממנו ממשיכים לעוד נושאים ואיך מפתחים עליו שיחה.