45 דקות

מחלקים את הכיתה לשלוש קבוצות.
כל קבוצה יוצרת מעגל ומקבלת שני פתקים, על הראשון רשום T ועל השני W.

את שני הפתקים אנחנו מחלקים לנציג אחד בכל קבוצה ומבקשים מהם להחזיק את הפתקים הפוכים על הברכיים אחרי שהם הראו לחברי קבוצת מה הפתק של T ומה הפתק    W

מסבירים את ההוראות וכותבים שתי טבלאות על הלוח:

טבלת הסבר: (יש לצייר רק את מה שצבוע בחום ותכלת)
אנחנו משחקים עכשיו משחק אסטרטגי, המטרה שלכם להרוויח כמה שיותר נקודות (הסמנטיקה פה חשובה – להגיד ממש את המשפט כמו שהוא "המטרה שלכם להרוויח כמה שיותר נקודות")

איך מרוויחים נקודות? יהיו לנו 8 סבבים, בכל סבב יינתן לכם זמן לחשיבה ותחליטו איזה אות אתם מרימים או T או W, הניקוד שלכם יקבע לפי מה שאתם הרמתם לעומת מה שהרימו בקבוצות האחרות. הניקוד יקבע בכל סבב לפי הטבלה שאני רושם עכשיו על הלוח : אם בסבב מסוים שתי קבוצות הרימו T וקבוצה אחת הרימה W אז הקבוצה שהרימה W זוכה ב25 נקודות ואילו הקבוצות שהרימו T מקבלות מינוס 10 נקודות. ממשיכים לצייר להם את הטבלה ומסבירים אותה תוך כדי – זו הטבלה המלאה.

המשך הסבר למשתתפים:

לפני כל סבב הרמות, יינתן לקבוצות דקה-שתיים לחשיבה, שימו לב לדגשים הבאים:

האותיות צריכות להיות אצל חבר אחד בקבוצה ובשתי ידיים נפרדות, בסוף כל סבב אני אספור 10 שניות לאחור, ב- 3,2,1, אני אגיד "להרים". אם קבוצה לא הרימה פתק בזמן היא נקנסת בנקודות. אם קבוצה הרימה בטעות את שתי האותיות היא נקנסת בנקודות.

(חשוב לתת להם את הדגשים הללו)

לפני כל ספירה לאחור בכל סבב אני אומר ״ 10 שניות להרמה, הכל פתוח המטרה להרוויח כמה שיותר   נקודות…8,9,10…״

ניתן לעשות בסבב הרביעי "מפגש פסגה" כל קבוצה תשלח נציג אחד למפגש פסגה בין עם נציגי הקבוצות האחרות, המפגש יארך דקה אחת בדיוק ובסופו כל נציג יחזור לקבוצה שלו לדיון של דקה נוספת אשר בסופה הם יכולים לבחור להרים מה שהם רוצים (או את הסיכום שהיה בין הנציגים או משהו אחר).

בסוף הסבבים שואלים אותם מי הצליח?  "מה הייתה המטרה שלכם?" הם עונים "לנצח"

המנחה מציין שהמטרה לא הייתה לנצח אלה להרוויח כמה שיותר נקודות! אם כולם היו מרימים בכל סבב T כולם היו מקבלים בכל סבב 5 נקודות, 5 כפול 8 סבבים שווה 40 נקודות, זה יותר ממה שיש לכם כרגע? אם לא אז כולכם הפסדתם.

שוב אני שואל מה הייתה המטרה? המטרה הייתה להרוויח כמה שיותר נקודות! האם לרגע אחד אמרתי לכם שאתם צריכים להרוויח יותר מקבוצות אחרות? האם לרגע אחד אמרתי לכם שאתם צריכים להרוויח על חשבון קבוצות אחרות?

אם קרה מצב שיש קבוצה שהיא מעל 40 נקודות אז מסכמים את הנקודות של שלושת הקובצות יחד זה תמיד יהיה במינוס… זה כמו שבמשחק כדורסל לכוכב של הקבוצה יהיו 35 נקודת אבל הקבוצה כקבוצה תפסיד. (סטטיסטית זה קורה לעיתים מאוד רחוקות אבל שיש קבוצה אחת מעל 40 נק׳)

עיבוד:

אז למה זה קורה לנו ? זה קורה בגלל שאנחנו תחרותיים.

תחרות זה דבר טוב, זה דבר בריא זה דבר טוב שמקדם אותנו ודוחף אותנו להשגים! יש כאלה שטוענים שאם בני האדם לא היו בתחרות היינו היום עדיין חיים במערות.

יש הבדל בין תחרותיות בונה לבין תחרותיות הורסת! המצב שאתם הגעתם אליו היא תחרותיות הורסת.

אנשים מסתכלים בד"כ על מה טוב להם. האחר יכול להיות לא רק מישהו זר, אלא מי שיושב לידי בכיתה. למשל – יש לו דעות מנוגדות לדעות שלי, אני בצופים והוא הנוער העובד, הוא מסורתי ואני לא וכו'. במצב כזה יש תמיד סיכון לקונפליקטים הרסניים.

בעולם העסקי יש מילה מאוד יפה שאנחנו אוהבים אותה – למילה הזו קוראים קואופטישן!

קואופטישין – שיתוף פעולה תוך כדי תחרות (competition & cooperation)

סיפור הדגמה על קואופטישין:

בשנים האחרונות ישנה מלחמה עקובה מדם בין שתי חברות המייצרות שניצלים מוכנים – הראשונה היא עוף טוב והשנייה מאמא עוף. הם בתחרות קשה אחד עם השני עד כדי כך שלכל חברה יש מחלקה שלמה שעוסקת בדבר אחד בלבד – ריגול אחרי החברה המתחרה. השיא היה שחברה אחת שתלה עובד שלה בחברה האחרת בשביל שירגל אחרי פעולות החברה המתחרה – הוא קיבל משכורות משתי החברות… אתם יודעים איך זה התגלה? כי גם החברה השנייה עשתה את אותו הדבר ושתלה עובד שלה בחברה המתחרה והם גילו אחד את השני☺

בכל אופן, לפני מספר שנים נשרף לחלוטין המפעל של עוף טוב, יום לאחר השריפה הזמין אליו מנכ"ל מאמא עוף את מנכ"ל עוף טוב אליו למשרד ואמר לו את הדברים הבאים : שמעתי שהמפעל שלכם נשרף כליל ולא תוכלו לייצר את המוצרים שלכם לפחות חצי שנה – אז ככה, אנחנו במאמא עוף מייצרים את המוצרים שלנו במפעל משעה 08:00-18:00 , משעה 20:00 ועד 06:30 המפעל שלנו לרשותכם בכל הלילה ותוכלו להיכנס ולייצר את המוצרים שלכם עד שהמפעל שלכם ישוקם. שאלו אחר כך את מנכ"ל מאמא עוף – איך אתה עושה דבר כזה?! הייתה לך הזדמנות חד פעמית לחסל את המתחרים שלך ואתה עוזר להם? המנכ"ל ענה כי היו שתי סיבות להחלטתו-

  1. קודם כל הוא גדל בבית שלימד אותו תמיד לעזור לאחרים אם הוא יכול.
  2. והדבר השני שהוא אמר : נכון שיש לנו תחרות קשה מאוד אבל התחרות ביננו היא תחרות בונה ולא תחרות הורסת !

אני רוצה להסביר לכם את זה–

מאמא עוף היו הראשונים בשוק עם שניצלים קפואים. כשמאמא עוף הייתה החברה היחידה בשוק, הם שלטו על 100% מהשוק.

כשעוף טוב נכנסו לתחרות, הם השקיעו בפרסומות, שיווק בסופרים והצליחו להשתלט על 70% מהשוק. כלומר, מאמא עוף ירדו ל-30% מנתח השוק.

אז למה שמאמא עוף ירצו לעזור לעוף טוב?!

איך מנכ״ל מאמא עוף מעז להגיד שהתחרות בינהם בונה ולא הורסת?

מי בכיתה יכול להסביר לי את זה?

התשובה שמחפשים מהכיתה- כי זה לא באחוזים אלא בכמויות!!

כשמאמא עוף היו היחידים בשוק, במספרים קטנים הם מכרו נגיד 100 יחידות – מכיוון שהם היחידים בשוק ה100 יחידות שלהם זה 100% .

עם כניסת עוף טוב לתחרות, הם השקיעו מיליונים בפרסומות וכל השוק גדל!  אנשים הגיעו לסופר לקנות את עוף טוב שראו בפרסומת ופתאום הם ראו מקרר ליד – אה, מה זה מאמא עוף? בוא ניקח אחד כזה ואחד כזה ונטעם.

אנשים אמרו לעצמם ״כמה מאמא עוף עולה? 2 שקל פחות מעוף טוב! יאללה בוא ניקח מאמא עוף, הילדים לא ירגישו בהבדל – הם רצו את השניצל מהטלוויזיה..

אז עכשיו עוף טוב מחזיקים בנתח שוק של 70% שבמספרים קטנים אחרי שהשוק גדל עומד על 700 מוצרים ואילו מאמא עוף מחזיקים ב30% נתח שוק אבל ה30% מייצג 300 מוצרים.

מקודם היו להם מכירות של 100 בלבד ובזכות הכניסה של עוף טוב לתחרות הם גדלו פי 3 במכירות… זו תחרות בונה.

את הטבלה וההסבר אני מצייר על הלוח של הכיתה תוך כדי הסבר….

דוגמא נוספת לזה אנחנו רואים באולמות תצוגה של רכבים. שמתם לב שאולמות התצוגה של רכבים נמצאים תמיד אחד ליד השני?!  ותמיד יהיו ליד מתחרים שלהם מאותה רמה.

מרצדס יהיה ליד אאודי/ BMW  ,  ניסאן יהיה ליד סקודה/קיה/מזדה

כי מה עדיף? להיות אולם תצוגה בודד במקום מסויים שמגיעים אליו 1000 איש בחודש או להיות באולם תצוגה ליד מתחרים אבל בגלל המבחר והאפשרות לעשות השוואה יגיעו אליו 100,000 איש בחודש? גם זה קואופטישן.

כנ״ל תראו בחנויות נעליים/מספרות/שמלות כלה – כולם אחד ליד השני בקואופטישן!

עכשיו אני אגיד משהו חשוב!  אני פונה אליכם ככיתה ושואל אתכם – אתם מבינים שאתם לא באמת בתחרות אחד עם השני? אם כולם פה יקבלו 100 במתימטיקה אז כולם יקבלו 100 במתימטיקה ועדיין לפעמים להיות בכיתות מסוימות זה מתיש!  רואים את זה בחלוקת ציונים שפתאום מישהו צועק ״ איזה באסה קיבלתי 98 במבחן! ״ יכול להיות שהוא באמת מבואס כי עד עכשיו קיבל רק 100 אבל זה גורם לאחרים הרגשה לא נעימה – במיוחד אם מישהו עד עכשיו קיבל ציונים סביב 70 ופתאום קיבל ציון 85 – שיפור יפה מבחינתו אבל הרגשת התחרות גומרת.

מה מייצג T? מייצג את המילה Team

מה מייצג האות W? מייצג את המילה War!