כתבנו לכם חידה ברוח התקופה – נראה אם תבינו למה ? ☺

שימו לב!  אני מניח בכל שולחן פתקים ועט אחד על הפתקים- העט תשמש את אחד מחברי הקבוצה שיהיו לו פתרון. אתם לא צועקים את הפתרון, אתם רושמים על הפתק וקוראים לי לבוא לראות.

מוכנים – הינה החידה: (מצגת)

ישנו חיידק. כאשר הוא נמצא במים הוא משכפל את עצמו בכל שניה. כלומר, בשנייה הראשונה במים הוא יהפוך לשניים, אח"כ ארבע, שמונה, שש-עשרה וכן הלאה.
שמו את החיידק בכוס מים ובתוך דקה בדיוק הכוס הייתה מלאה לגמרי. אם כך, כמה זמן ייקח לשני חיידקים למלא כוס אחרת וזהה?

(תשובה: 59 שניות) – 10 נק'

הסבר למנחה- לצייר את האתגר (רלוונטי לחידת החיידק) – כשחושבים על החידה הזו מיד מפתה לחשוב שזה ייקח חצי מהזמן כי יש פי שניים חיידקים. פתרון פשוט לחידה הוא לצייר מה קורה בכל כוס לפי שלבים (ליצור שני טורים אחד לכל כוס ובכל שורה לסמן קו עבור כמה חיידקים יש בה). ככה רואים מיד שכבר בתוך שניה הפער של הכוס הראשונה מהשנייה נסגר. המוח שלנו לא כל כך טוב בלחשוב (רוב השטח של המוח לא מיועד לזה, אנחנו לא אוהבים את זה אלא אם כן נדמה לנו שזו חידה אפשרית בעבורנו, בדרך כלל אנחנו לא סומכים על חישובים שעשינו בראש, ובנוסף כמות הפריטים שניתן להחזיק בזיכרון העבודה שלנו ששם מתבצעת החשיבה הוא קטן למדי), אבל הוא ממש טוב בלהסתכל בעיניים, לכן, חשיבה יצירתית יכולה להיעזר הרבה בתרשימים וציורים פשוטים שנצייר לעצמנו עם המחשבות שלנו או עם הפרטים של האתגר שאיתו אנחנו מתמודדים.

יש בעלי מקצוע שמציירים את הבעיה כל הזמן! קבלנים, אדריכלים, מהנדסים…