מכריזים: אנחנו הולכים לשחק עכשיו משחק "אחד נגד … ( נותנים לכיתה להשלים את המשפט והם תמיד יגידו נגד 100, ואתם אומרים להם לא, מה קרה לכם? כמה אתם כאן? 32 – אז נשחק את המשחק אחד נגד 32 ! " (על משקל 1 נגד 100). אומרים לכיתה, אני נותן לכם 15 שניות לקום עם הכיסאות ולסדר את הכיסאות בשורות כאשר הפנים מופנות כלפי הקיר שעליו נמצא הלוח וחייב להיות מרווח בין כל כיסא – מרווח שאדם יכול לעבור בין הכיסאות.

לאחר שהכיתה מתבלגנת לוקחים כיסא ריק אחד (לשים לב שאין עוד כיסאות פנויים בסביבה) ושמים אותו במקום כלשהו בתוך כל הבלגן ומסבירים:

אנחנו הולכים לקיים עכשיו תחרות שלי מולכם.

אני פותח שעון ומהרגע שאני פותח אותו אני מתכוון ללכת בצורה רגועה ואיטית מהלוח אל הכיסא הריק, המטרה שלכם ככיתה היא לא לאפשר לי להתיישב על הכיסא הריק הזה.

יש לכם 30 שניות לנצח אותי. אבל יש חוקים!

שימו לב לחוקים-

  • במידה ומישהו קם לתפוס את הכיסא אני כבר אהיה בדרך לכיסא הריק שלו וכן הלאה.
  • ברגע שמישהו קם מהכיסא הוא כבר לא יכול לחזור לשבת עליו ואני כבר בדרך אליו.
  • אין להזיז את הכיסאות בשום צורה, הם 'דבוקים' לרצפה – אסור לדחוף את הכיסא שנייה לפני שאני מתיישב! ( נכתב בדם)
  • אין להשתמש באלימות כלפיי! וגם אין לחסום את הדרך. (נכתב בדם)

*ניתן לקיים את המתודה מספר סבבים כראות עינכם.

בין סבב לסבב נותנים לקבוצה לדון באסטרטגיה שלהם (מבקשים מהם להסתובב עם הראש לכיוון מרכז הכיתה כך שניתן יהיה לקיים דיון מבלי לשנות את מיקום הכיסאות).

ניתן לבקש בכל תחילת סבב מהכיתה להמר תוך כמה זמן המנחה יצליח להשיג את הכיסא הנכסף ולאמת אותם בהמשך עם ההימור.

כדאי לעשות טבלת ניקוד על הלוח ולרשום נקודה למנחה או נקודה לכיתה.

נקודות לדיון:

  • במידה וניסו לשלוח אנשים מקצוות הכיתה בכל פעם: כמה פעמים בחיים קרה לכם שניסיתם לתפוס משימות רחוקות, לחשוב ממש קדימה, ובפועל הפקרתם ושכחתם את הכאן-ועכשיו, את מה שחשוב כרגע.
  • מודעות לסביבה הקרובה שלכם: העיניים שלכם היו כ"כ על המטרה שלא שמתם לב שאני עומד ממש לידכם ולוקח את הכיסא שהרגע קמתם ממנו – שימו לב לסביבה הקרובה שלכם, לבעיות, רגשות ותחושות שעולות, ואל תתנו למשימה לעוור אתכם לשותפים לדרך.
  • לסמוך על חברי הקבוצה: תנו אמון בחברים שלכם שנמצאים קרובים יותר, הם יכולים להגיע לכיסא לפניכם. גם בחיים – סמכו על חברים שלכם, לפעמים הם יכולים לעשות עבודה טובה יותר ממכם, גם אם אתם חושבים שאתם יודעים את הפתרון.
  • הניסיון למצוא היגיון מסודר ולעשות 'סדר בבלגן': בחיים, כמו במשחק, אנחנו תמיד מנסים להכניס הכל תחת היגיון מסודר, תחת לוגיקה. אבל הרבה פעמים יש בלגן, בעיות ודברים שאנחנו לא יכולים לצפות מראש (בצבא קוראים לזה בלת"ם – בלתי-מתוכנן, וזה קורה המון וכל הזמן). לא תמיד הניסיון לכפות סדר הוא נכון – לפעמים צריך לדעת למצוא את המקום שלך בתוך ההמולה. איך עושים את זה?

הפתרון למשחק:

ממליץ להוציא את המורה החוצה, היא זו שתחליף אותי כמתרגל..

השיטה הטובה ביותר היא תאום מוחלט בשורות, משאירים כיסא ריק בקצה הימיני הרחוק, כאשר המתרגל יתקרב לכיסא הריק, כל השורה צריכה להגיד ביחד שלוש, ארבע וואז כל השורה עוברת ביחד כיסא אחד ימינה. אבל בנוסף, הקיצוני מהשורה השנייה עולה ותופס את הכיסא שהתפנה מעליו, כך שעכשיו בשורה השנייה בצד שמאל יש כיסא פנוי ואז שוב, המתרגל מתקרב לכיסא, כל השורה השנייה מהסוף אומרת שלוש, ארבע ו… וכולם עוברים כיסא אחד שמאלה. ובמקביל זה שיושב בשורה השלישית בצד ימין עולה ותופס את הכיסא שהתפנה מעליו… עכשיו בשורה השלישית מהסוף בצד ימין יש כיסא ריק וכן הלאה… גם בחזור, כאשר מגיעים לשורה שהכי קרובה ללוח, קופץ הקיצוני מהשורה השנייה שקרובה ללוח ותופס את הכיסא הפנוי בשורה הראשונה…