סדנת קבלת השונה

משך – 2 שעות אקדמיות
הצגה עצמית

נעים מאוד, שמי _______ ואני מחברת הסדנאות מן אנד מיינד – אדם ומחשבה.
אנחנו מעל 40 מנחים שעובדים בבתי ספר, תנועות נוער, ארגונים עסקיים וצה"ל ואנחנו עוסקים במשהו אחד – פיתוח כישורים חברתיים …
היום אנחנו בסדנת קבלת השונה – סדנה ולא הרצאה, אתם שותפים פעילים – רק כדי שתבינו את זה אנחנו ישר נתחיל!

15 דקות

בוחרים מתנדב אחד ואומרים לו שהוא עוד רגע יוצא מהכיתה, כשיחזור הוא יצטרך לשאול את חברי הכיתה שאלות שהוא יודע את התשובות עליהם, חברי הכיתה יענו לך לפי חוקיות שאנחנו נקבע בעוד רגע, המטרה שלך להצליח לזהות את החוקיות לפיה הם עונים לך. צא החוצה…

כאשר המתנדב בחוץ מסבירים לכיתה . שכאשר המתנדב יחזור וישאל אותם שאלות, הם צריכים לענות לו כמו שזה שיושב מימין אליהם היה עונה לאותה שאלה. גם אם הם לא יודעים באמת את התשובה הם חייבים לתת תשובה, אם התשובה שהם נתנו נכונה נהדר, אבל, אם שאלו את זה שמשמאלכם שאלה ( אתם יושבים מימינו ) והוא נתן עליכם תשובה שאינה נכונה אתם באותו רגע צריכים לצעוק פסיכיאטר, אם מישהו כאן במעגל צעק פסיכיאטר כולם צריכים לקום ולהחליף במקומות. לדוגמא – יעל, גיא יושב מימינך, אם המתנדב שהוצאנו החוצה ישאל אותך מה צבע החולצה שלך, את לא מסתכלת על גיא, את ישר נותנת תשובה, יעל בפועל אני רואה שהחולצה שלך לבנה, והחולצה של גיא שחורה, אם ענית לשאלה של המתנדב שצבע החולצה שלך שחור אז ענית נכון, אבל אם ענית שצבע החולצה שלך לבן אז גיא מימינך צריך לצעוק פסיכיאטר וכולם מחליפים במקומות.  לא לשנות מין וחשוב מאוד לא להסגיר את זה (לדוגמה: אם בן יושב מצד שמאל של בת, ושאלו אותו "איך היה הדייט שלך אתמול עם…" אז הבן צריך לענות "אני לא מבין על מה אתה מדבר. אני בכלל מתעניין בבנים". לשמור על הדמות ולענות מה שזה שיושב מימני היה עונה.

קישור לסדנה

  • שואלים את המתנדב שיצא החוצה כיצד הרגיש כאשר הוא לא ידע מה החוקיות?
  • שימו לב איך אנחנו כקבוצה התייחסנו לאותו מתנדב, צחקנו, "ירדנו עליו", גלגלנו עיניים, קראנו לו טיפש אולי?
  • אנשים שהם שונים/חריגים בחברה לא תמיד מבינים את ה"חוקיות" החברתית של סיטואציות שונות ומגוונות והם חשים בדיוק באותו האופן שאותו מתנדב הרגיש. אתם יודעים כמה אנשים מסתובבים בינינו כשכולם צוחקים ומבינים מה קורה והם לא מבינים מה קורה?
  • חשוב להקביל את המצב לחייהם של אנשים שחיים מחוץ לחברה ולא מבינים חוקיות מסוימת בחברה שלנו, תחשבו על כל אחד שנכנס לכיתה שלא הכיר בפעם הראשונה וכמה זמן לקח לו להבין את "החוקיות" הכיתתית.