"אני רוצה לדבר אתכם על סיטואציה מעניינת" – בוחרים 2 ילדים אקראיים בכיתה ומציגים את התרחיש הבא –

אם אני הייתי נכנס לחדר שבו נמצאים אלון ויעל, מניח על הרצפה מזוודה ובפנים 100,000$, אני אומר לאלון ויעל, אני מוכן לתת לכם במתנה 100,000$ אבל בתנאי אחד – יש לכם דקה בדיוק לנהל משא ומתן ולהחליט כיצד אתם מחלקים בניכם את הכסף, 60/40 , 70/30 וכו'… אם אחרי דקה הסכמתם על החלוקה, אז מברוק כל אחד לוקח את החלק שלו ויאללה לכו להתפרע בקניון הקרוב! אבל תדעו לכם שאם אחרי דקה לא הצלחתם להגיע להחלטה אני לוקח את המזוודה עם כל הכסף ולא תקבלו דבר.

אלון, שהוא בחור הגיוני, אומר מיד ליעל ש?…. (התלמידים עונים חמישים חמישים ואני ישר אומר – לא פיפטי פיפטי זה דולרים! ) "בואי פשוט נחלק חצי חצי את הכסף", יעל אומרת לו בחזרה – אלון תקשיב ותקשיב לי טוב ! אני לוקחת מכאן 90,000$ ואתה תסתפק ב10,000$

אלון אומר לה שזה לא פייר ובעוד חצי דקה אם לא יגיעו להסכמה שניהם יאבדו את הכסף! יעל אומרת לו שלא חסר לה כסף שהיא מוכנה לאבד הכל! היא לוקחת 90 והוא 10 ואין אופציה אחרת!! ועוד מילה אחת שלו גם את זה היא לא תתן לו!  תהיה חזק אלון עם 10,000 דולר זה מספיק לך!

שואלים את הכיתה: בהצבעה- אם הייתם במקום אלון, מי היה מוכן לוותר ליעל ולהסכים לחלוקה?

אחרי ההצבעות – אומר לתלמידים אותה סיטואציה אבל הפעם אני בא לאלון ויעל ואומר להם שאני כבר מיליונר ואני רוצה לחלק להם מיליון ש״ח במזוודה! יעל מיד אומרת לאלון עוד יותר טוב!!!! אני לוקחת 900,000 דולר  ואתה אלון היה חזק עם 100,000 דולר זה מספיק לך!

מי הפעם לא היה מוכן לוותר ליעל ולהסכים לחלוקה שלה? למה?

לדבר הזה קוראים פרדוקס הסחטן! ג׳ון נאש פרופסור ג׳ון נאש זוכה פרס נובל לכלכלה קיבל פרס נובל על התאוריה שלו תורת המשחקים ופרדוקס הסחטן.

קודם כל מי בכיתה יודע מה זה פרדוקס?  פרדוקס זו סתירה – משהו אחד סותר את הדבר הבא ולכן לא יכול להתקיים.

משפט פרדוקס הסחטן של ג׳ון נאש אנשים הגיוניים מקבלים החלטות שאינן הגיונות (הינה הסתירה)  כאשר מעורב בזה… ? (הילדים אומרים כסף ואני מיד מתקן אותם) – רגש!

אנשים הגיוניים מקבלים החלטות שאינן הגיוניות כאשר מעורב בזה רגש!

רובכם בכיתה הצבעתם ואמרתם שאתם לא מוכנים לוותר ליעל ולקבל 10,000 דולר בלבד הסכום שהיא הסכימה לתת לכם. רובכם הצבעתם שוב והייתם מוכנים לוותר על 100,000 דולר ולצאת בלי כלום העיקר שיעל לא תקבל יותר מכם!

היה לכם מה לעשות עם 10,000 דולר כמעט 35,000 ₪ ?  היה לכם מה לעשות עם 100,000 דולר כמעט 350,000 ₪ ? כנראה שכן.

כל הכלכלה העולמית מבוססת על זה!  אנשים הגיוניים קונים נכסים בהפסד העיקר שלאחר לא יהיה את הנכס הזה! אנשים מוכרים נכסים בהפסד כי הרגש היה מעורב שם – תראו מאבקי ירושה של משפחות…

אני רוצה להראות לכם סרטון מעניין על אדם שניצל את פרדוקס הסחטן בצורה מיוחדת.

מראים את סרטון לחלוק או לגנוב

דיון לאחר הסרטון:

  • מה ראינו בסרטון? ראינו מישהו שלא סמך על הצד השני, ורצה לצאת עם רווח לכן הפעיל מניפולציה על מנת להשיג את מה שרצה.
  • מה היה חסר שם? אמון. אנחנו צריכים לדעת להאמין ולסמוך על חברי הצוות שאתנו.

סרטון לחלוק או לגנוב

הסבר למנחים – "לחלוק/לגנוב"

הסבר ספייר

מסבירים למשתתפים שהמשחק הקודם ששיחקנו T/W  גם הוא לקוח מתוך "תורת המשחקים", שאומר שלא חייב להיות מנצח ומפסיד (משחק סכום אפס) אלא שכולם יכולים להרוויח ((WIN WIN.
תורה שלקוחה במקור מעולם הכלכלה אבל משתמשים בה גם ביחסים בינלאומיים, בעסקים וכמעט בכל תחום אחר.

מה שחשוב להבין זה שרובנו מסתכלים על תחרות כ"משחק סכום אפס", כלומר – כל רווח שלי חייב לבוא על חשבון הפסד של האחר ולהפך, לכן כדי להרוויח, אני חייב "לנצח". אנחנו חושבים שיש "עוגה" אחת של רווח – כדי להמחיש את זה אפשר לצייר על הלוח "עוגה" (עיגול) ולפרוס אותה לפרוסות ולהראות שככל שהחתיכה שלי גדולה יותר כך החתיכה של האחר קטנה יותר. אבל במציאות, לא זה תמיד זה כך.

המקרה שלנו נקרא "דילמת האסיר" (ניתן להסביר את הדילמה על הלוח אבל לא להתעכב על כך, אפשר פשוט להגיד שכך זה נקרא ולהמשיך הלאה).

דילמת האסיר מלמדת אותנו שיש מצבים בחיים שהם לא משחק סכום אפס – פרוסות של עוגה, אלא מצב של WIN WIN.

לדוג' בכיתה, אנחנו לפעמים מרגישים בתחרות למרות שעל פניו אנחנו לא.
– אם אקבל ציון טוב במבחן זה לא יבוא על חשבון מישהו אחר, כל אחד בזכות עצמו.
– אם מאוד אוהבים מישהו בכיתה זה לא אומר שבגלל זה אותי יאהבו פחות.